Poslednjih dana objavljeno je više istraživanja javnog mnjenja i o mogućim rezultatima izbora, a svoje procene su iznele i kladionice.
Poslednje u nizu, je istraživanje agencije Faktor plus koje je objavljeno na Prvoj tv 30.marta. Po ovom istraživanju 53% građana će izaći na izbore, 37% neće izaći, a 10% ne zna. Najveći broj ispitanika zna za koga će glasati (84%), a 16% građana još uvek nije odlučilo za koga će glasati.
Kada su u pitanju opredeljeni birači 53,6% glasača će podržati izborna lista Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve. Izborna lista Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije ima podršku od 13,7%. Podršku 10,2% ispitanika ima izborna lista Ivica Dačić – Premijer Srbije. Koalicija Moramo ima podršku od 4,7%. Izborna lista dr Miloš Jovanović – NADA za Srbiju ima podršku od 3,8%. Srpsku stranku Zavetnici podržava 3,7% ispitanika. Suverenisti po ovom istraživanju prelaze cenzus i imaju podršku 3,1% ispitanika. Koalicija Dveri – POKS je na 2,3%, SRS na 2,2% i izborna lista Boris Tadić – Ajmo ljudi je na 2,0%
Kladionice imaju nešto drugačije procene. Po kladioničarima Izborna lista Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve je postavljena na 51,5%. Za one koji veruju da će lista okupljena oko SNSa osvojiti više od ovog procenta kvota je 1.60 dok je za one koji veruju da će naprednjaci osvojiti manje od 50% glasova kvota 2.00.
Za izbornu listu Ivica Dačić – premijer Srbije kladioničari predviđaju rezultat od 7,7%. Za one koji veruju da će SPS podbaciti kvota je 2.50, a za one koji veruju da će SPS osvojiti više glasova kvota je 1.40.
Srpska radikalna stranka će po kladioničarima osvojiti 1,43% glasova. Kvota je 2.40 da će SRS osvojiti manje glasova, a 1.40 da će osvojiti više.
Izborna lista Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije će osvojiti 15.1%. a kvote su 1.50 za bolji rezultat i 2.30 za lošiji rezultat.
Izborna lista dr Miloš Jovanović – Nada za Srbiju je procenjena na 3.05% a kvote su 2.10 za lošiji rezultat i 1.60 za bolji. Srpskoj stranci Zavetnici se predviđa 3.1%. Kvota za bolji rezultat je 1.55 a za slabiji 2.20.
Za koaliciju Moramo – Akcija kladionice veruju da će osvojiti 4.7% glasova. Kvota za bolji rezultat je 1.60 a za lošiji 2.10.
Izborna lista Suverenisti po kladionicama će imati podršku od 2.8% građana. Za ovu koaliciju kvota je 1.70 da će osvojiti više glasova i 1.90 da će imati manje glasova.
Koaliciji Dveri – POKS kladionice procenjuju osvajanje 1.62% glasova što je za nijansu bolji procenat nego pre desetak dana kada su kladioničari očekivali da će ova koalicija osvojiti 1.55%. Kvote se za ovu koaliciju kreću od 1.45% za bolji rezultat do 2.40 za lošiji.
Upoređujući istraživanja javnog mnjenja i kladioničarske procene najveće odstupanje se vidi kod izbornih lista “Ivica Dačić – Premijer Srbije”, “Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve” i “Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije”. Koaliciji SPS-JS kladionice daju 2,5% manje glasova u odnosu na istraživanja. Izbornoj listi koju predvodi Aleksandar Vučić kladionice daju 2.1% manje u odnosu na istraživanja. Jedino koaliciji SSP – NS i DS kladionice daju 1.4% više u odnosu na istraživanja. Jedino koalicija Moramo – Akcija ima iste procente i u istraživanjima i kod kladionica.
Kada su u pitanju izborne liste koje se bore za cenzus istraživači su saglasni da je teško dati precizan odgovor kakvo je pravo stanje. Svako istraživanje ima određena odstupanja a ove koalicije i stranke često imaju regionalan karakter i teško je “izmeriti” podršku građana.
Ono što otežava istraživanja je činjenica da 16% građana koji planiraju da izađu na izbore još uvek nije donelo odluku za koga će glasati. Ukoliko izlaznost bude oko 3,7 miliona to predstavlja oko 590 hiljada glasača što svakako može uticati na izborne rezultate svih političkih partija.
U svakom slučaju u nedelju posle 20 časova će biti jasno ko ima bolju metodologiju agencije za istraživanje javnog mnjenja ili kladionice.