U sredu, 23.jula na Kraljevom trgu je održan 52.sabor trubača zapadne Srbije. Ove godine za titulu najboljeg orkestra i prvu trubu zapadne Srbije se nadmetalo osam orkestara. Takmičenje je počelo defileom a zatim je usledio trubački zbor i zajedničko izvođenje himne Sabora “Zlatibore moj zelen bore”.

Na početku Sabora prisutne je pozdravio predsednik opštine Čajetina, Milan Stamatović koji se zahvalio posetiocima Sabora a orkestrima je poželeo puno uspeha na takmičenju. Nastupe je ovom prilikom ocenjivao stručni žiri u sastavu Zlatko Stojanović (profesor muzike i muzički urednik iz Gračanice), Ljubica Radović (etnomuzikolog iz Boljevca) i Tijana Vidaković (muzički pedagog iz Užica). Pored stručnog žirija nastupe je ocenjivao i žiri novinara i publike u sastavu Slavica Jovanović (dopisnik RTSa iz Užica), Aleksandar Ilić (opština Čajetina) i Bojan Sekulić (KC Zlatibor).
Žrebanjem je utvrđen redosled nastupa i numere koje će orkestri izvoditi.
Prvi je nastupio orkestar Milenka Filipovića iz Užica koji je odsvirao pesmu Oj Jelice planino zelena i kolo “Zlatiborska zora”. Potom je numeru “Ispod kuće zelena livada” odsvirao orkestar Vasiljević iz Požege, kao i Narodno kolo.

Treći je po redu bio orkestar Ivana Jovanovića iz Užica koji je svirao pesmu “S onu stranu Morave” i Badžino kolo. Domaća publika je burno pozdravila orkestar Aleksandra Grujičića sa Zlatibora koji se predstavio pesmom “Gde si dušo gde si rano” i Đininim kolom. Pesmu “Bere cura plavi jorgovan” je izveo orkestar Milovana Petrovića iz Dubokog kao i kolo “Zvonce”.
Šesti je po redu nastupio orkestar Marka Gligorijevića iz Duba. Ovaj orkestar je izveo pesmu “Oj, livado, rosna travo” i kolo “Dečački san”, dok je orkestar Marka Trnavca iz Požega izveo numere “Igrale se delije” i “Stari Čačak”.

Takmičarski program je završen nastupom orkestra Željka Stefanovića i Aleksandra Petronijevića iz Arilja koji su odsvirali pesmu “Kraj potoka bistre vode” i Kaubojsko kolo.
Dok je žiri većao publika je mogla da uživa u nastupu KUD Zlatibor i KUD Moravica koji su se predstavili sa po dve koreografije. Publika je mogla da uživa i u nastupu Mine Šišović i Tatjane Todorović koje su izvele pesmu Udade se Jagoda.

Žiri je posle većanja koje je trajalo dobrih sat vremena doneo odluku o najboljim orkestrima i pojedincima ovogodišnjeg Sabora.
U pojedinačnim kategorijama žiri je doneo sledeću odluku
- Za najboljeg tenoristu su se nadmetali Milan Jelisavčić, Filip Vasiljević, Ljubiša Jevtović, Željko Mišović, Lazar Savičić, Goran Popović, Dušan Simović i Ivan Aleksić, a titula je pripala Ljubiši Jevtoviću iz orkestra Ivana Jovanovića.
- Za najboljeg basistu su se nadmetali Rade Jaraković, Vujadin Lazarević, Nemanja Kostić, Predrag Bolović, Ognjen Vuković, Marko Prijić, Goran Radosavljević i Nikola Čarigović a titulu je osvojio Vujadin Lazarević iz orkestra Vasiljević.
- U konkurenciji za najboljeg bubnjara su bili Pedrag Žunić, Nemanja Vasiljević, Milutin Negovanović, Milorad Gujičić, Aleksa Kremić, Kosta Vukašinović, Marinko Stanković i Nemanja Nikolić a priznanje je pripalo Marinku Stankoviću iz orkestra Marka Trnavca.
- Milenko Filipović, Ognjen Vasiljević, Ivan Jovanović, Aleksandar Grujičić, Milovan Petrović, Marko Gligorijević, Marko Trnavac i Željko Stefanović su bili u konkurenciji za najboljeg trubača. Ove godine je ova titula i memorijalna nagrada “Mićo Petrović” pripala Aleksandru Grujičiću.
Što se tiče nagrada za orkestre stručni žiri je doneo sledeće odluke:
- Nagrada za najbolje odsviranu pesmu je pripala orkestru Zeljka Stefanovića i Alesandra Petronijevića za numeru “Kraj potoka bistre vode”
- Nagrada na najbolje odsvirano kolo je pripala orkestru Milenka Filipovića za kolo “Zlatiborska zora”
- Nagrada za najizvornije muziciranje je pripala orkestru Milovana Petrovića.

Žiri je najbolji orkestar 52.sabora trubača zapadne Srbije proglasio orkestar Marka Gligorijevića, a žiri publike i novinara je Marku Gligorijeviću dodelio i nagradu za najboljeg trubača. Prema propozicijama takmičenja na ovogodišnji Sabor u Guči su se plasirali orkestri Marka Gligorijevića, Marka Trnavca, Aleksandra Grujičića i Milovana Petrovića.

Po proglašenju pobednika druženje sa trubom se nastavilo a publika je mogla da uživa u nastupu okrestra Vladimira Ivanovića iz Surdulice, prošlogodišnjeg pobednika Sabora u Guči. Manifestaciju je organizova Kulturni centar Zlatibor pod pokroviteljstvom opštine Čajetina.
Redakcija portala zlatibor.news/wp-news/ čestita nagrađenim orkestrima i želi im puno uspeha na Saboru trubača u Guči.



