By using this site, you agree to the Privacy Policy and Terms of Use.
Accept
Zlatibor.NewsZlatibor.NewsZlatibor.News
  • Vesti
  • Turizam
  • Politika
  • Društvo
  • Kultura
  • Sport
  • Najave
  • Video
Reading: Počela gradnja stanice zlatiborske gondole
Share
Notification Show More
Font ResizerAa
Zlatibor.NewsZlatibor.News
Font ResizerAa
  • Vesti
  • Turizam
  • Politika
  • Društvo
  • Kultura
  • Sport
  • Najave
  • Video
Have an existing account? Sign In
Follow US
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Zlatibor.News > Blog > Događaji > Počela gradnja stanice zlatiborske gondole
DogađajiEkonomijaLokalna privredaVestiVideo

Počela gradnja stanice zlatiborske gondole

ZlatiborNews
Last updated: 21/09/2017 22:38
ZlatiborNews
9 years ago
Share
SHARE

Nalivanjem prvog betona 21.septembra je počela gradnja stanice zlatiborske gondole na Torniku, koja će skijalište povezati sa centrom Zlatibora, preko Ribničkog jezera. Simbolično otvaranje radova na zlatiborskoj gondoli koja će biti duga devet kilometara ispratili su zvuci trube a okupljeni su zaigrali i kolo.

Predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović istakao je da gradnja gondole kreće od pete faze, odnosno nalivanjem prvog betona na završnoj stanici buduće gondole, na vrhu Tornika.

“Posle dve velike narodne mobe, februarske i prvomajske, kada ste se masovno odazvali pozivu da zajedno započnemo radove, danas, na dan rođenja Presvete Bogorodice, dočekali smo da postavimo kamen temeljac na vrhu Tornika. Projekat zlatiborske gondole je po mnogo čemu jedinstven: naša zlatiborska zlatna gondola, osim što će biti najduža na svetu, biće jedinstvena i po tome što je jedina građena od kraja ka početku, budući da je Vlada izdala građevinsku dozvolu samo za petu, poslednju fazu gradnje, a ne i za prve četiri. Ali opstrukcija vlasti nas neće zaustaviti u ovom poslu koji vodi u budućnost i opštinu Čajetina i celu Srbiju. Istrajaćemo u nameri da Zlatibor stane u red svetskih turističkih centara i ostvari svoj dugoročni cilj – milion turista na Zlatiboru i deset miliona noćenja godišnje – rekao je Milan Stamatović obraćajući se prisutnim građanima.

On je objasnio da je opština podnela državnim institucijama zahteve i prateću dokumentaciju za izdavanje neophodnih dozvola i za ostale faze izgradnje i izrazio nadu da neće biti dalje opstrukcije državnih organa, kao i da “spor oko dela zemljišta preko kojeg se gradi žičara neće biti kočnica“.

“Sve smo i do sada uradili u skladu sa zakonom, uprkos tome što je država samo od opštine Čajetina tražila da prolazi teške procedure koje nisu važile za njihove projekte poput Beograda na vodi. Nismo i nećemo odustati i nećemo dozvoliti da državne raspikuće krčme narodnu imovinu i poklanjaju je svojim prijateljima i stranačkim funkcionerima. Ovo je bila i biće naša zemlja, naša stečevina, naša dedovina, naša narodna imovina, računajući i ovih “spornih“ 2.213 hektara državne zemlje koju je naprednjački režim pokušao da pokloni svom tajkunu! Ali ničija nije do zore gorela, pa neće ni njihova – poručio je predsednik opštine Čajetina.

Stamatović je kritikovao gest JP „Skijališta Srbije“, sa kojima je bilo dogovoreno da skijaška žičara iz podnožja Tornika sve zainteresovane građane besplatno preveze na vrh Tornika kako bi prisustvovali zvaničnom početku radova.

“Uprkos prethodnom čvrstom dogovoru obavestili su nas da iz tehničkih razloga žičara neće moći da preveze građane da se na vrhu Tornika provesele jer je konačno počelo da niče ono što smo godinama pokušavali da zasejemo – naveo je Stamatović i podsetio da su upravo “ljudi iz opštine Čajetina pre deset godina postavljali kamen temeljac ovdašnje žičare u vreme vlade Vojislava Koštunice koja je i osnovala JP Skijališta Srbije“.

Stamatović je istakao da je ovaj projekat važan kako bi se podigao nivo i kvalitet turističke usluge, jer će to, kako je najavio, biti najduža gondola na svetu. “Cilj je da privučemo goste iz inostranstva i da Zlatibor brzo stane u red svetskih turističkih centara”, istakao je on.

Direktorka JP Gold gondola Zlatibor Bojana Božanić najavila je da bi, ukoliko država bude na vreme izdala neophodne dozvole, radovi na gondoli mogli da budu završeni sredinom 2018.godine. Božanić je precizirala da bi panoramska žičara sa svojih 55 kabina sa polazne stanice u centru Zlatibora, preko međustanice na Ribničkom jezeru, do krajnje stanice na vrhu Tornika, mogla da poveze prve turiste put najvišeg zlatiborskog vrha već u junu iduće godine.

Prisutnim građanima, koji su uprkos kišovitom vremenu uživali uz trubače i đakonije koje su pripremili zlatiborski domaćini, obratio se i pesnik Ljubivoje Ršumović koji je rodom sa Zlatibora. On je poručio da se ostvaruje njegov dečački san da se đaci voze iz Donjeg do Gornjeg Ljubiša na putu od kuće do škole „vozom na nikakav pogon“.

“Milan Stamatović na neki način ostvaruje moj san – izgradnju gondole, jedinstvenog fenomena u Evropi sa značajnom svešću šta će to značiti za turizam Zlatibora,” rekao je Ljubivoje Ršumović.

Zdrava Srbija izlazi na lokalne izbore
Vesnić bez bodova u Slovačkoj
FIS Balkan kup – drugi dan
7 seoski višeboj u Jablanici
Apoteka Zlatibor Centar – Apoteka “Užice”
TAGGED:gold gondolagondolagradnjaski centar tornikzlatiborzlatiborska gondola
Share This Article
Facebook Email Print
Previous Article Psihološka radionica u Čajetini
Next Article Upis u lutkarsko – dramsku sekciju

Stay Connected

248.1KLike
69.1KFollow
134KPin
54.3KFollow

							banner							
							banner
Create an Amazing Newspaper
Discover thousands of options, easy to customize layouts, one-click to import demo and much more.
Learn More

Latest News

Održana 16.sednica – II deo
Politika Vesti Video
Saopštenje: U toku je pljačka trećine Zlatibora
Info Vesti
Vlada Srbije zabranila izvoz nafte
Info Vesti
Održana 16.sednica SO Čajetina – I deo
Politika Vesti Video
//

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet

Quick Link

Support

Sign Up for Our Newsletter

Subscribe to our newsletter to get our newest articles instantly!

© Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Join Us!
Subscribe to our newsletter and never miss our latest news, podcasts etc..
Zero spam, Unsubscribe at any time.
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?