Regionalna konferencija o preduzetništvu u turizmu Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine, pod pokroviteljstvom Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, u partnerstvu sa Ambasadom Crne Gore u Beogradu i Ministarstvom održivog razvoja i turizma Crne Gore, uz podršku kompanije Visa, svečano je počela sa radom 21.marta u hotelu Palas u Petrovcu, Crnoj Gori. Konferencija je okupila oko sto preduzetnika iz oblasti turizma iz regiona, kao i predstavnike vlada Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, resornih ministarstava i drugih državnih institucija.
Direktorka Nacionalne turističke organizacije Crne Gore g-đa Željka Radak Kukavičić istakla je da je organizacija ove Konferencije jedan od modela buduće saradnje, kada je u pitanju sektor turizma, jer kroz regionalnu saradnju jačamo našu konkurentsku moć kada su u pitanju daleka tržišta.
“Crna Gora, zemlja u kojoj je turizam jedna od strateških grana razvoja i učestvuje sa 22% u društvenom bruto proizvodu, podstiče preduzetništvo u oblasti turizma, a ova konferencija je mogućnost za jedno novo umrežavanje”, navela je Kukavičić.
Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, Miroslav Knežević, zahvalio se organizatorima na inicijativi i istakao da Srbija svake godine beleži sve bolje rezultate kada je u pitanju turizam.
“U 2017. godini smo finansirali 98 projekata promocije, edukacije i treninga i preko 40 velikih infrastrukturnih projekata. Vlada Republike Srbije je polovinom februara usvojila uredbu kojom ćemo podsticati turističke agencije za unapređenje prometa stranih turista na teritoriji Srbije”, kazao je on.
Ministar trgovine, turizma i saobraćaja u Vladi Tuzlanskog kantona Mirsad Gluhić rekao je da mu je drago što je učesnik Regionalne konferencije o preduzetništvu u turizmu i što može dosta toga da čuje i prenese, s obzirom na to da Tuzlanski kanton doživljava ekspanziju turizma.
Opština Čajetina uzela je učešće na Regionalnoj konferenciji o preduzetništvu u turizmu koja se država od 21. do 23. marta u Petrovcu na moru. Pored predstavnika iz Srbije, zastupljeni su i predstavnici turističke privrede Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Prvog dana konferencije razgovaralo se o aktuelnom stanju i perspektivama turizma u regionu, kao i o mogućnostima regionalne saradnje i razvoja proizvoda. Govorilo se i o instrumentima finansijske podrške za turističku privredu.
Predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović, učestvovao je kao uvodničar drugog dana konferencije na panelu Izazovi i perpektive u preduzetništvu u turizmu na lokalnom nivou. Stamatović je govorio o Zlatiboru, dok je direktor Turističke organizacije Budva Mladen Franović na pomenutu temu predstavio primere svoje opštine.
U svom izlagnju Stamatović je govorio o širokom spektru profesionalnih orijentacija, koje se na Zlatiboru mogu razvijati, kako u turizmu, tako i u vidu proizvodnje domaćih brendova, pokretanja seoskih gazdinstava, poljoprivrede, korišćenja obnovljivih izvora energije. Istakao je i da je cilj opštine Čajetina da Zlatibor dostigne milion turista i 10 miliona noćenja u narednih pet godina. Od izuzetnog značaja, Stamatović smatra i saradnju sa ljudima od iskustva u turizmu, pretežno iz inostranstva, ali je od velikog značaja i regionalno povezivanje sa turističkim poslenicima.
„Radimo na tome da održavamo postojeći sadržaj, proširujemo ga i nadograđujemo. Pozitivan poslovni ambijent koji se oslanja na iskustvo u turizmu, a ne na politiku, siguran je ključ uspeha. Jedino tako možemo biti konkurentni i jedino se tako možemo naći u planovima domaćih i stranih turista. Od velikog je značaja ulaganje u sadržaje koji privlače pažnju turista.
Na Zlatiboru gradimo gondolu, panoramsku žičaru za prevoz putnika od centra Zlatibora do vrha ski centra Tornik, što je vidno povećalo interesovanje investitora za ulaganja kod nas. Investitori se interesuju i za izgradnju novih zabavnih i tematskih parkova, a dobre ideje opština Čajetina uvek podržava. Prisutna je podrška i investitorima koji su odlučili da ulažu u izgradnju hotelskih kapaciteta, pa tako opština umanjuje iznos doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta u zavisnosti od kategorije hotela, kao i od broja lica koja će biti zaposlena u budućem hotelu. Savremeni turizam doživljava važne kvalitativne promene koje se, pre svega, manifestuju u dinamičnom rastu turističkog prometa, pa tako Zlatibor ima konstatan porast broja turista“, zaključio je Stamatović.
Pojedini predstavnici hotelijera sa Zlatibora, takođe učestvuju na Konferenciji. Prisutni su predstavnici hotela „Idila“ i „Iris“ i konačišta „Sunce“. U svom obraćanju u okviru panela Kreiranje povoljnog poslovnog ambijenta – podsticaji za razvoj turističke privrede, pozitivna iskustva izneo je Nikola Knežević vlasnik hotela „Iris“. Knežević je istakao da ima dobru saradnju sa lokalnom samoupravom, što smatra važnim čionicem razvoja turizma, kao i da su procedure u vezi sa urbanizmom pojednostavljene, te posedovanje hotela na Zlatiboru smatra veoma pozitivnim poslovanjem.