U jesen 1944.godine Treći Rajh je imao samo jednog saveznika u Evropi, bila je to Mađarska. Kako su saveznici pritiskali sa svih strana Nemci i Mađari su grozničavo tražili rešenje kako bi preokrenuli tok rata. U to vreme najveći problem za sile osovine je bila potpuna vazdušna dominacija savezničke avijacije.
Paralelno sa nemačkim istraživanjima i Mađari su pokušavali da konstruišu lovac koji će vratiti prednost Osovinama. Za ove potrebe kompanija Manfred Weiss je konstruisala lovac XNI-2 Kameleon. Ideja je bila da se mlazni motori BMW 003 upare sa trupom američkog lovca P-51 i krilima Ju – 87. Mlazni motori su postavljeni uz trup P-51 iza pilotske kabine. Umesto krila P-51 su postavljena krila Ju 87 sa dvostrukim prelomom raspona 15 metara. Zbog motora, horizontalne repne površine su postavljene visoko.
Kako je iz nosa uklonjen motor, tu su montirana dva topa od 30 mm MK 103. Dva mitraljeza od 12.7 mm su montirani na mestu usisnika za vazduh ispod trupa. Avion je na potkrilnim nosačima mogao da ponese dve bombe od po 250kg ili četiri rakete od 210mm. Stajni trap je imao četiri točka, dva na krajevima krila, i dva uvlačeća na trupu. Repni točak je imao znatno dužu nogu kako bi se avion izravnao.
Prototip je prvi let imao u oktobru 1944.godine, a na testiranju je postignuta maksimalna brzina od 800 km/h. Pošto su testovi bili ohrabrujući postoje indicije da je Nemačka obećala isporuku još 50 motora BMW 003. Napredovanje sovjetskih trupa kroz Mađarsku početkom 1945.godine je sprečilo da proizvodnja XNI-2 Kameleon, kako je avion označen uopšte počne. Prototip su navodno oborili američki lovci P-51 1.aprila iznad grada Linca što je bio kraj operativne službe Kameleona.
Prva vest o postojanju XNI-2 se pojavila u aprilu 1980.godine i u vazduhoplovnim krugovima je predstavljala senzaciju. Par crnobelih fotografija je bio krunski dokaz postojanja ovog neobičnog aviona. Postojanje aviona su potvrdili i pojedini veterani ali kao vest koju su čuli. U arhivama USAAFa nije bilo podataka o obaranju čudnog aviona 1.aprila 1945.godine, ali se priča o Kameleonu širila i postajala sve stvarnija.
Da je ova priča istinita Mađarska bi postala postala treća zemlja u svetu koja je imala mlazne lovce, posle Nemačke i Velike Britanije. No, ova priča je bila prvoaprilska šala koja se otrgla kontroli. Tekst je objavljen u Repülés Magazine. Maketu XNI-02 Kaméleon je pripremio György Punka koristeći krila Ju 87, trup P-51, kao i nos P-38, dok su motori preuzeti od makete Karavele. U redakciji časopisa maketa je potom fotografisana kako bi se montirale fotografije XNI-02 na stajanci. Danas se na internetu mogu naći kolor profili XNI-02 kao i svi tektičko – tehnički podaci.
Raspon krila: 15.00 m
Dužina: 9.95 m
Površina krila: 31.50 m2
Pogonska grupa: 2 BMW 003 sa 800 kg potiska svaki
Maksimalna brzina: 820 km/h
Brzina krstarenja: 720 km/h
Naoružanje: 2 topa od 30 mm i četiri mitraljeza 12.7 mm kao i 500 kg bombi
A više o XNI-02 možete pročitati na sajtu www.plane-encyclopedia.com
Zahvaljujemo se saradnicima Muzeja maketa As na podršci u pripremi ovog teksta.