Posle svih vremenskih nepogoda koje su značajno umanjile rod maline kada se očekivao rast cene malina, došlo je do njenog pada. Malinari su pokušali da protestima izvrše pritisak na vlast da trajno reši pitanje proizvodnje, otkupa i skladištenje ovog voća. Do sada se dosta govorilo na ovu temu ali je malo stvari urađeno na terenu.
U Zdravoj Srbiji veruju da je na delu pljačka malinara i da se otkupna cena malina često obara na 60 dinara za prvu klasu i 50 dinara za drugu kako bi se uništila domaća poljopriveda. Po mišljenju lidera ZS Milana Stamatovića sve akcije vlasti u ovoj oblasti su služile samo da odlože nagomilano nezadovoljstvo građana a ne da reše suštinu problema a to je niska otkupna cena malina.
“Aleksandar Vučić je, baš kako je i najavio naprednjački gradonačelnik Užica, “kao što je već sve rešio”, definitivno “rešio i problem cene maline”, ali ne u korist malinara koji su tražili da optimalna otkupna cena bude 1,75 evra, nije udovoljio ni minimalnim zahtevima malinarskih udruženja da, za prvu klasu cena bude 125 dinara i 105 dinara za drugu, već je to “rešio” na ćar svojih tajkuna i vlasnika hladnjačara koji su oteli sve što su mogli od 200.000 obespravljenih malinara – istakao je Stamatović, pozivajući malinare da prestanu da slepo veruju naprednjačkim raspikućama i da se, bez obzira na političku pripadnost, udruže i, jednom za svagda, stanu na put višegodišnjem razaranju malinarske proizvodnje.